Ką reikia žinoti apie dygliuotas žiemines padangas, ir ar jos tinka Lietuvos orams?

Foto: Shutterstock.com

Artėjant žiemos sezonui yra pats laikas pagalvoti ir apie tinkamas žiemines padangas. Pasirinkimas yra gana platus, modelių taip pat netrūksta. Todėl šį kartą – apie dygliuotas žiemines padangas. Kada žieminės padangos su dygliais yra geras pasirinkimas, ir kokios yra sąlygos, kad būtų galima jas uždėti, – apie visa tai toliau!

Kas yra dygliuotos žieminės padangos?

Dygliai – tai nedideli metaliniai spygliai, integruoti į padangų gumą. Tokio padangų modifikavimo tikslas yra visai paprastas – suteikti geresnį ir saugesnį sukibimą su kelio danga žiemą, kai kelio paviršių padengia sniegas ir ledas. Kadangi dygliai yra nedideli ir smailūs, jie padeda išsaugoti automobilio stabilumą ir gebėjimą stabdyti net gana apledėjusiame kelyje.

Pagrindiniai dygliuotų žieminių padangų privalumai

  • Suteikia geresnį sukibimą su apsnigtu, padengtu suplūktu sniegu arba apledėjusiu keliu
  • Geresnis stabilumas
  • Tinka tiems, kurie žiemą dažnai važinėja kaimų arba miškų keliais
  • Ypač naudingos tada, jei kasdien tenka važinėti kalnuotomis vietovėmis, kurios žiemos metu būna rečiau valomos
  • Trumpesnis stabdymo kelias
  • Dygliuotos žieminės padangos mažina šoninio slydimo tikimybę
  • Suteikia pasitikėjimo nepatyrusiems vairuotojams, nes leidžia stabiliau jaustis kelyje, kai kelias būna apledėjęs arba padengtas suplūktu sniegu

Pagrindiniai dygliuotų padangų trūkumai

  • Daug triukšmingesnės už paprastas žiemines padangas, ypač ant asfalto dangos arba grindinio
  • Gadina kelio dangos paviršių
  • Kelia pavojų kelyje, nes yra tikimybė, kad kuris nors dyglys gali iškristi ir iš inercijos trenktis į kokio kito kelių eismo dalyvio automobilio stiklą
  • Nesuteikia jokių privalumų ant šviežio sniego, bet pailgina greitėjimo laiką ir stabdymo kelią
  • Žymiai ilgesnis stabdymo kelias važiuojant šlapiu asfaltu

Dygliuotų žieminių padangų naudojimą reglamentuojantys įstatymai

Kadangi dygliuotos žieminės padangos yra specifinis produktas, joms galioja ir tam tikros taisyklės, kurių būtina laikytis.

  • Dygliuotų žieminių padangų naudojimas yra draudžiamas daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Į tai būtina atsižvelgti, jei žiemą planuojate keliauti.
  • Lietuvoje dygliuotas žiemines padangas yra draudžiama naudoti vasarą, jas galima naudoti tik nuo spalio 1 d. iki gegužės 1 d. Kitu metu reikia naudoti vasarines arba universalaus profilio padangas.
  • Jeigu pasirinktos dygliuotos padangos, jos turi būti uždėtos ant visų keturių automobilio ratų. Negalima tam pačiam automobiliui vienu metu naudoti dygliuotas ir nedygliuotas padangas.

Ar dygliuotos žieminės padangos turi kokių esminių privalumų Lietuvos klimato sąlygomis?

Dygliuotų padangų nauda labiausiai priklauso nuo to, kokias keliais žiemą važiuojama ir kaip tie keliai prižiūrimi. Tačiau bet kuriuo atveju dauguma Lietuvos vairuotojų neturi poreikio naudoti dygliuotas padangas.

Žieminių padangų technologijos sparčiai vystosi, štai ir premium klasės žieminės padangos stabilumu ir patikimumu net ant ledo jau niekuo neatsilieka nuo dygliuotų padangų.


Foto: Shutterstock.com

Kiti klausimai apie dygliuotas žiemines padangas

Ar ant lango reikia užklijuoti lipduką, kad automobilis yra su dygliuotomis padangomis?

Toks siūlymas galiojo prieš keletą metų, bet dabar tokio lipduko jau nebūtina klijuoti. Anksčiau toks reikalavimas buvo įvestas tam, kad vairuotojas, vairuojantis automobilį su dygliuotomis žieminėmis padangomis, apie tai įspėtų kitus kelių eismo dalyvius, o šie išlaikytų atitinkamą atstumą. Tačiau šiuo metu šis reikalavimas nebegalioja, ir lipduko klijuoti nebereikia.

Kodėl dygliuotas padangas galima naudoti ribotą laiką?

Nors dygliuotos padangos ir suteikia geresnį stabilumą ypač pavojingomis eismo sąlygomis (apledėjęs kelias arba suplūktas slidus sniegas), vis dėlto tokios sąlygos gana retos. Likusiu laikotarpiu, kai kelio danga yra įprastos būklės, dygliuotos padangos, deja, gadina jo paviršių, kelia triukšmą, dygliai gali iškristi ir pažeisti kitas transporto priemones. Todėl jas galima naudoti tik tokiu metų laiku, kai yra didžiausia tikimybė patekti į klimato sąlygas, kai dygliuotos žieminės padangos galėtų iš tiesų praversti.

Ar dyglius galima įdėti ir išimti savo jėgomis?

Taupymo sumetimais savavališkai išrauti ir įdėti dyglius nerekomenduojama. Gamintojas savo gamykloje dyglius pritvirtina maksimaliai stabiliai, o rankiniu būdu tai padaryti taip kokybiškai nėra įmanoma. Be to, jei dygliai bus išrauti savomis jėgomis, kad padangas būtų galima naudoti ir nuo gegužės 1 d. iki spalio 1 d., jose bet kuriuo atveju liks skylės, padangų guma bus pažeista, dėl to padangų naudojimo laikotarpis smarkiai trumpėja, gali pasikeisti ir pajėgumas.

Ką renkasi kiti gamintojai – dygliuotas ar paprastas žiemines padangas?

Padangų pardavėjai pastebėjo, kad dygliuotos žieminės padangos perkamos daug rečiau nei paprastos. Šias tendencijas įprastai lemia tai, kiek šilumos ir sniego buvo praėjusią žiemą. Be to, yra dalis vairuotojų, kurie tiesiog pirmenybę teikia dygliuotoms padangoms, nes taip yra įpratę. Todėl jie šias padangas renkasi dažniau. Tendencijos rodo, kad ne daugiau kaip 20 % vairuotojų žiemos sezonui renkasi dygliuotas žiemines padangas.

Kuriose Europos valstybėse draudžiama naudoti dygliuotas žiemines padangas?

Nors Europa ir nėra itin didelis žemynas, klimato sąlygos įvairiuose regionuose labai skiriasi, todėl skiriasi ir žieminių padangų naudojimo taisyklės bei leidimas važiuoti dygliuotomis padangomis. Šalyse, kuriose retai sninga ir dar rečiau susidaro plikledis, dygliuotas žiemines padangas naudoti draudžiama. Šių šalių sąrašas: Lenkija, Bosnija ir Hercegovina, Bulgarija, Kroatija, Čekija, Graikija, Airija, Makedonija, Juodkalnija, Moldova, Nyderlandai, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Ispanija, Vengrija, Vokietija.

Kokios kitos žieminės padangos suteikia lygiavertį stabilumą žiemą?

Ant ledo ir suplūkto sniego dygliai iš tiesų padeda išsaugoti stabilumą ir valdomumą. Tačiau vairuotojai, kurie nenori trinti asfalto mieste arba neapsikenčia padidėjusio triukšmo, lygiavertiškai geru variantu laiko skandinaviško tipo padangas, skirtas rūščioms klimato sąlygoms ir, kaip rodo pavadinimas, populiarias šaltoje ir kalnuotoje Skandinavijoje.

Foto: Shutterstock.com

Kur ieškoti gerų žieminių padangų su dygliais arba be jų?

Gamintojai nepailsdami pluša prie vis tobulesnių protektoriaus raštų, geresnės gumos formulės ir praktiškesnės dyglių formos, todėl rinkoje esančių padangų modelių pasirinkimas nuolat kinta ir pasipildo.

Svarbu atsiminti, kad bet kurių žieminių padangų minimalus protektoriaus gylis yra 4 milimetrai. Be to, padangos negali būti senesnės nei 10 metų. Padangų pagaminimo metus ir mėnesį galima rasti ant kiekvienos padangos šoninio ženklinimo.

Jeigu praėjusio sezono žieminės padangos nebetinkamos naudoti, pats laikas ieškoti naujų. Didžiausias padangų pasirinkimas yra internetiniame padangų prekybos centre Padangos1.lt. Padangos1.lt rasite didžiausią padangų modelių ir kainų intervalo pasirinkimą, todėl kiekvienas čia ras būtent tai, ko ieško: naujas žiemines padangas, dygliuotas žiemines padangas, asimetrinio protektoriaus rašto žiemines padangas, skandinaviško tipo žiemines padangas, žiemines padangas su pagilintais grioveliais ir kt.

Kad ir kokie būtų pageidavimai, poreikiai ir galimybės, padangų prekybos centro konsultantai padės rasti tinkamiausią modelį, todėl apsižvalgykite internetinėje parduotuvėje Padangos1.lt jau dabar!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *