Faktoringas – mokėjimo atidėjimo finansavimas

Faktoringas – tai įmonės apyvartinio kapitalo finansavimo būdas. Šimtai tūkstančių įmonių pasaulyje naudojasi šia paslauga, kada faktorius sumoka už sąskaitas, kurių apmokėjimas yra atidėtas.

Kilmės istorija

Tai labai sena finansavimo forma, manoma, atsiradusi prieš 4 000 metų. Ji plačiai buvo naudojama pirmiesiems kolonizatoriams atsikėlus į Ameriką. 1620 metais jie buvo smarkiai įsiskolinę, todėl pasirašydavo susitarimą su Anglijos finansininkais. Jie nupirkdavo kolonistams medžiagų, įrangos ir kitų prekių, o po kurio laiko šie atsilygindavo vilna, žuvimi ir kitais ištekliais.

Mokėjimų atidėjimo terminai

Šiais laikais faktoringas leidžia pritraukti papildomų lėšų prekybai, užtikrina stabilius pinigų srautus, sumažina jų valdymo ir administravimo sąnaudas.

Įvairiose šalyse vidutiniai mokėjimo atidėjimo terminai skiriasi, taip pat skiriasi galimų vėlavimo dienų skaičius. Pavyzdžiui, Švedijoje sąskaitų apmokėjimas gali būti atidėtas 24 dienas, vėlavimo dienų skaičius – 7. Bendras apmokėjimo atidėjimo terminas gali būti 31 diena. Šveicarijoje ir Vokietijoje šie skaičiai yra 24, 17, iš viso 41 diena, Olandijoje 26, 18, iš viso 44 dienos, Prancūzijoje 47,13, iš viso 60 dienų, Belgijoje – 42, 22, iš viso 63 dienos, Italijoje – 68, 24, iš viso 92 dienos.

Rizikos faktoriai

Faktoringo paslaugos yra daugiau trumpalaikiai skolinimai, besitęsiantys iki 180 dienų. Jos susiję ir su tam tikra rizika. Jeigu sąskaitos neapmokamos, pasibaigus terminui, faktorius imasi pinigų išieškojimo, vis tik yra šiokia tokia rizika, kad pinigų susigrąžinti nepavyks. Siekdamos ją sumažinti, faktoringo įmonės analizuoja žinias apie parduodamų produktų, paslaugų kokybę, pirkėjo ir pardavėjo mokumą, jų turimus įsiskolinimus ir skolų grąžinimo terminus.

Faktoringo privalumai

Faktoringu besinaudojančiai įmonei yra naudingos šios paslaugos, nes ji iš karto gauna grynų pinigų, kuriuos gali investuoti. Už tam tikrą mokestį faktorius gali patarti, kaip įvertinti įmonių mokumą. Įmonė apsidraudžia nuo tam tikros rizikos, nes negrąžinant skolos, jai nereikia imtis pinigų išieškojimo procesų. Taip sutaupomas laikas, buhalterinės, administracinės išlaidos. Be to, sutartyje gali būti numatyta, kad skolininkui neapmokėjus sąskaitos, faktorius dalį sumos apmoka iš savo lėšų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *